Copywriting, Global

„Copywriting w Zintegrowanej Komunikacji Marketingowej” – pierwsza taka publikacja w Polsce!


OkładkaNa rynku wydawniczym ukazał się podręcznik do copywritingu, pióra dr Magdaleny Jaworowicz – autorki Marketingowych Obserwacji. Książka zbiera doświadczenia polskich praktyków i stanowi podsumowanie ostatnich  20 lat rozwoju tej dziedziny. Liczne studia przypadków, przepisy na sukces, dobre i złe praktyki a także ćwiczenia pozwolą zarówno studentowi, jak i osobom chcącym rozwijać się w branży na doskonalenie umiejętności – w grupie warsztatowej lub samodzielnie – w domowym zaciszu, czy po drodze do pracy. Każda chwila lektury to porcja inspiracji, po którą warto sięgnać

 

Presja czasu, towarzysząca pracy w mediach i reklamie sprawia, że okazji do pozyskania wiedzy jest więcej niż możliwości jej wymiany. Dodatkowym wyzwaniem są zmieniające się trendy, narzędzia i techniki komunikacji bezwzględnie dezaktualizujące nawet najbardziej sprawdzone know-how. Tym razem udalo się jednak zatrzymać obraz współczesności w stop-klatce, by zrobić przegląd wiedzy branżowej. Pomogło w tym 26 ekspertów reprezentujących korporacje, kancelarie prawne, agencje reklamowe, public relations, full service, eventowe i brandingowe, domy produkcyjne, instytucje badawcze, uczelnie, środowisko dziennikarskie i blogerów. Wszyscy podjęli się charakterystyki zawodu copywritera. Pod uwagę wzięli różne aspekty: poszukiwanie inspiracji, budowanie portfolio, komunikację z klientem, wyznaczanie granic ingerencji w dzieło, autopromocję. W swoich wypowiedziach podzielili się obserwacjami z codziennego życia zawodowego, określając, z perspektywy klienta, agencji, freelancera i grafika: co oznacza „dobre copy” – jak je stworzyć, rozpoznać lub uzyskać. Tak powstał unikalny podręcznik: „Copywriting w zintegrowanej komunikacji marketingowej”.

 

Plan podręcznika skonstruowany został w oparciu o kluczowe obszary rozwoju umiejętności i poszerzania wiedzy copywritera. Po pierwsze jest to znajomość branży: marketingowej, reklamowej, PR. Po drugie – wiedza: z zakresu retoryki, psychologii, semiotyki. Obszar trzeci stanowi warsztat copywritera.

 

Wiedzieć więcej, patrzeć dalej – obowiązek copywritera

 

Copywriter, aby móc sprawnie działać, potrzebuje znajomości trendów oraz najwązniejszych wydarzeń branżowych, ważna jest również znajomość osiągnięć konkurencji oraz kapitał benchmarków. Content marketing, specjalizacja, brand storytelling – to tylko niektóre z trendów, które, na łamach „Copywritingu…” omawia Izabela Adamczak (Group Account Director, Agencja JUST). Ten sam obszar, z perspektywy freelancera, podejmuje copywriterka – Anna Piwowarska (autorka książki „Autentyczny copywriting”).

 

Zrozumienie kontekstów, umiejętność posługiwania się kodami i symbolami – to kompetencje, które pozwalają copywriterowi tworzyć teksty o błębszym wymiarze, a przez to zwiększać zasób narzędzi oddziaływania na odbiorcę. Narzędzia, jakie semiotyka daje marketingowi prezentują badacze, założyciele Semiotic Solutions Polska, Marzena Żurawiska i Krzysztof Polak. Mechanizmy psychologiczne, które rządzą komunikacją reklamową przybliża Dr Alicja Waszkiewicz-Raviv.

 

Zawód copywriter czy zawód copywritera?

 

Konfrontacja wyobrażeń na temat zawodu copywritera z rzeczywistością bywa Copywriting Jaworowiczrozczarowująca. Wynika to często z wyobrażeń o nieograniczonej swobodzie twórczej, która w praktyce warunkują oczekiwania klienta i mozliwości budżetowe. Jak zniwelować ten dysonans? Praktycy z branży, copywriterzy i zleceniodawcy radzą, komentują, sugerują w ramach swoich wypowiedzi eksperckich.

 

Początki bywają trudne – o tym, jak sobie z nimi radzić pisze w podręczniku Młody Kreatywny Branży Eventowej: Justyna Lachowicz. Proponując swój przepis na sukces wymienia m.in.: uważną obserwację, która pozwala dostrzegać konteksty i wyprzedzać tendencje i mody; zachęca do odwagi w posługiwaniu się swoim stylem i zadawaniu pytań

 

Banner_CopywritingMichał Sorówka z Grandes Kochonos, wykonujący zawód copywritera od 24 lat jest natomiast zdania, że kluczem do sukecsu w copywritingu jest wszechstronność, pozwalająca stworzyć zarówno film motywujący sprzedaż, jak i dowcipną laurkę dla klienta. Copywriter podkreśla, że w tej pracy liczy się szybkość działania – by ją osiągnąć potrzeba doświadczenia, pewnego zasobu inspiracji, ale również wsparcia zespołu. Tu kluczową rolę odgrywa współraca z Art Directorem – o tym, jak wygląda ona w praktyce mówią Wojtek Kowal (Copywriter) oraz Zbigniew Wysocki (Strateg) z Agencji PZL, a także Aleksandra Artymowska (Senior Art. Director, DDB).

 

Warsztat copywritera

 

Suma doświadczeń i wiedzy copywritera owocuje warsztatem, który stanowi jego dorobek, kartę przetargową, a z pewnością również chlubę. Znajduje to odzwierciedlenie m.in. w sposobie wypełniania briefu, który mimo tego, że stanowi podstawowy dokument w komunikacji klienta z agencją, niełatwo jest wypełnić poprawnie. Ćwiczenie jednak czyni mistrza. Do doskonalenia się w tym obszarze zaprasza Piotr Płachecki (Copywriter, 180heartbeats), przedstawiając zadanie kreatywne, a następnie prezentując, powiązany z nim, projekt zrealizowany w rzeczywistości.

 

Copywriter dobiera odpowiednią formę wyrazu dla danego przekazu strategicznego. Może nią być tekst jako taki, lecz również szereg innych środków wyrazów, które mogą znacznie ograniczać użycie słowa, a nawet je pomijać. Złożoną, a przez to szczególnie wymagającą zaangazowania copywritera, płaszczyzną komunikacji jest film. W swoich wypowiedziach, Magda Machalica (Kierownik produkcji Pi Post – działu szybkiej produkcji) oraz Artur Zicz (Executive Producer, Produkcja i postprodukcja filmowa i reklamowa, postprodukcja filmowa i reklamowa) podpowiadają, jak odpowiednio formułować brief na tego typu zlecenia.

 

Pracę copywritera warunkuje również specyfika branży klienta, dla którego powstaje tekst. O szczególnym charakterze branży budowlanej opowiada Kamila Kaliniak (Specjalista ds. Sprzedaży, TYNKBUD-1), tajniki komunikacji towarzyszącej spzedaży wina zdradza Małgorzata Pukszta (Dyrektor ds. Marketingu Handlowego, AMBRA S.A.), zaś o urokach branży dziecięcej mówi Kamila Kwaśniewska (Channel Development Manager CEE, Hasbro Poland).

 

Copyright

 

Z punktu widzenia prawa w pierwszej kolejności copywriter powinien czuwać nad tym, aby jego dzieło – przedmiot „zlecenia” nie naruszało praw autorskich innej osoby – stwierdza na łamach podręcznika Piotr Podgórski, radca prawny, współzałożyciel Kancelarii Prawnej Clever One. W dobie powszechnego udostępniania treści w internecie ustalenie autorstwa mapy, fotorafii czy nagrania może wymagać szczególnej staranności – wysiłek ten jednak z całą pewnością warto podjąć.

 

CopyROIting

 

Wysiłek działów strategii i kreacji, klientów i agencji, copywriterów i artów nie mógłby zostać doceniony, gdyby nie możliwość pomiaru efektów ich pracy. W swojej wypowiedzi, dr Anna Miotk (Dyrektor ds. komunikacji, Polskie Badania Internetu) przybliża, w jaki sposób przeprowadzić pomiar skuteczności działań komunikacyjnych, a przede wszystkim, jak tworzyć komunikację, której efekty będą mierzalne.

 

Medium, którego użycie daje wiele mozliwości pomiaru efektów jest internet. Copywriting internetowy – webwriting – wymaga jednak umiejętności, doświadczenia i wyczucia. O tym, jak pisać, by tafić do internautów, pisze Artur Jabłoński (Autor bloga arturjablonski.com), zaś o samym doświadczeniu tworzenia bloga – jego nazwy, stylu i osobowości – Aleksandra Sztreker (Autorka bloga pachnieobiadem.pl).

 

Praktyczna wiedza przedstawiona w akademickim porządku – to kwintesencja „Copywritingu w Zintegrowanej Komunikacji Marketingowej” – książki, będącej połączeniem poradnika z podręcznikiem, która właśnie ukazała się na rynku. Ten złożony charakter sprawia, że „Copywriting…” stanowi pomoc  w czasie zajęć dydaktycznych, ale również źródło inspiracji i zbiór praktycznych ćwiczeń do samodzielnej pracy. O wyjątkowych charakterze tej pozycji świadczy również to, że jest oparta na przykładach z polskiego rynku, a opisywane przykłady zaczerpnięte zostały z rzeczywistych sytuacji zawodowych wypowieadających się ekspertów. Doświadczenie, którym się dzielą jest zbiorem dobrych wzorców, pomocnych w codziennej pracy nie tylko copywritera, ale również osób z nim współpracujących. Na łamach podręcznika stworzona została bowiem szczególna sytauacja, w której perspektywy Klienta, Agencji, Art. Directora, Account Managera, Specjalisty ds. komunikacji i freelancera przeplatają się ze sobą, tworząc pełny obraz zawodu copywritera w polskiej branży reklamowej.

 

Banner_Copywriting_Kup_teraz

 

—–

 

okladka-006-tylko-przod

 

 

 

 

 

Reklamy

About Piotr Jaworowicz

Project manager

Dyskusja

Jedna myśl w temacie “„Copywriting w Zintegrowanej Komunikacji Marketingowej” – pierwsza taka publikacja w Polsce!

  1. Z recenzji wnioskuję, że mam już pomysł na prezent urodzinowy dla siebie samej. Czekałam na taką książkę!

    Posted by Copyblogerka | 23 listopada 2015, 19:44

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Współpracujemy z:

Odwiedź nas na Pinterest

Wpisz adres email.

O blogu

Blog autorów-markerów. Różne spostrzeżenia, luźne komentarze, marketingowe obserwacje.

Archiwa

Reklamy
%d blogerów lubi to: